Malujeme byt: Jak vybrat vhodnou barvu a odstín?

Bře 31, 2016 by

Malujeme byt: Jak vybrat vhodnou barvu a odstín?

Do malování domu či bytu se příliš nehrneme, ale když už se do toho pustíme, měli bychom si dát záležet na všech jednotlivých činnostech. Vše začíná výběrem nátěrových hmot, barev a tónů. Moderní nátěrové hmoty mají vysokou krycí schopnost, jsou částečně voděodolné a většinou se neotírají, což zlepšuje jejich životnost. Na dané téma jsme hovořili s natěrači a malíři Jihlava z řemeslnického cechu EKOMPLEX. Poskytli nám pár cenných rad, o které se s vámi podělíme v následujících řádcích.

Na bílo, nebo barevně?

Základní otázka souvisí s rozhodnutím mezi bílými a barevnými stěnami. Přikloníte-li se k barevným stěnám, budete si moct vybrat mezi tónovacími pigmenty, standardními tóny a namícháním barvy v kolorovacím centru. Všechny varianty mají své výhody i nevýhody – v případě tónovacího pigmentu můžete vykouzlit vlastní odstín, který odpovídá vašim představám. Na druhou stranu však nikdy v budoucnosti nedocílíte zcela identického odstínu, takže si pro případné opravy namíchejte více barvy.

Co je dobré vědět o bílé?

Malíři a natěrači Jihlava podotýkají, že ani s bílou barvou to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Na trhu jsou všelijaké odstíny s různým stupněm bělosti. Nejlevnější bývají nátěrové hmoty s označením standard, další kategorie nesou přívlastky jako bonus nebo plus. Do nejvyšší (a nejdražší) kategorie patří barvy označené jako profi, polar apod.

Nejlevnější bílé nátěrové hmoty jsou vhodné spíše do garáží, sklepů a technických místností. Obytné místnosti je lepší natřít barvou vyšší třídy – výsledek bude vypadat o 100 % lépe a čistěji, což je hlavní smysl malování. Řemeslníci z pobočky sádrokartony Jihlava dodávají, že sněhobílé barvy zvyšují intenzitu osvětlení – budete mít pocit, že je v interiéru více světla.

Podobné články

Sdílejte