Fóliovník a jeho správný výběr

Bře 7, 2016 by

Fóliovník a jeho správný výběr

Patříte mezi skutečně vášnivé zahrádkáře? Pokud ano, rozhodně víte, že ne každé rostlině svědčí podnebí a klima, které nabízí oblast Evropy, kde leží i Česká republika. Mnohdy je třeba dosáhnout třeba vyšší vlhkosti, stejně jako vyšších teplot. Jak na to? Pomoci může fóliovník. Ten se stává nedílnou součástí celé řady zahrad. My vám poradíme s tím, jaký můžete vybrat.

Ujasněte si, na co budete fóliovník využívat

Prvním krokem by mělo být ujasnění faktů, které souvisí s tím, na co budete fóliovníky na vaší zahradě využívat. Jedině tak se můžete při svém výběru vydat správnou cestou. Pokud hledáte alternativu k běžnému skleníku, je určitě dobré sáhnout po klasickém provedení. Pokud hledáte spíše možnosti předpěstování vašich rostlin, jsou pařeniště fóliovníky na zahradu také směrem, který, byste se měli vydat. Nezapomínejte také na to, že je dobré ujasnit si také to, co konkrétně budete chtít pěstovat. Na trhu totiž můžete najít i speciálně konstruované skleníky a fóliovníky, které jsou určené třeba na pěstování rajčat.

Jak se liší skleník a fóliovník?

Jelikož jsme se dotkli i možnosti skleníků, je třeba si ujasnit ještě to, zda nebude ten tím pravým. Konkrétní rozdíly jsou poměrně jasně patrné. Fóliovník skleník, o kterém mluvíme nyní, má jako výplňový materiál použitou fólii. Pokud mluvíme o skleníku klasickém, je použito buď sklo, nebo v současné moderní době spíše plast.foliovnik

Zaměřte se na správný výběr rozměrů

Jakmile máme jasno v účelu použití, je dobré se zaměřit také na to, jak by měly být fóliovníky na zahrádku velké. Přihlédnout bychom měli hned k několika základním parametrům, které se odvíjejí od těchto faktorů:

  • Velikost naší zahrady
  • Plánovaná výška pěstovaných rostlin
  • Dostupnost jednotlivých variant na trhu

Před konkrétním výběrem je proto dobré poměřit si prostor na vaší zahradě a ujasnit si, kam ten klasický, nebo třeba již zmíněný fóliovník pro rajčata přesně umístíte. Podle toho se již můžete držet konkrétních provedení z hlediska rozměrů. Určitě se není třeba být toho, že byste neměli z čeho vybírat. Současné varianty dnes nabídnou řešení, která dokážou poskytnout prostor pro pěstování i o velikosti několika metrů čtverečných.

Roli hraje také materiál

Výběr správného řešení by se měl odvíjet také od toho, z jakého materiálu jsou vlastně fóliovníky na zahradu vyráběny. Dnes logicky platí, že možností je více než dost. Primárně je hlavním materiálem ona nezbytná fólie, která by měla splnit všechny kvalitativní vlastnosti. Fóliovník by tak měl být odolný nejenom vůči případnému poškození, ale měl by být odolný třeba také vůči UV záření.

Kromě fólie je dobré hledět také na samotnou konstrukci. Ta by měla nabídnout pevnost, odolnost, stejně jako i dlouhou životnost. Klasikou je v současné době konstrukce ocelová, která pro své parametry rozhodně nezklame. Právě naopak.

Cena? Ta je nízká

Říci by se dalo také to, že když hledáme prodej fóliovníků, měli bychom se zaměřit také na celkovou cenu. Zde však není třeba rozvádět dané informace příliš do detailu. A to z toho důvodu, že tento sortiment dnes v porovnání třeba s klasickým skleníkem vítězí díky cenám, které jsou skutečně nízké. I proto si zahradní fóliovník může pořídit třeba i takový zahrádkář, který nutně nepatří mezi nejaktivnější.

 

Podobné články

Sdílejte